Sökförslag
ny

Dosersystem Ultromat® ULIa (Inline-anläggning flytande)

Avtappningsmängd 50–2 000 l/h mot 4,5 bar

Polymertillsatsstationen Ultromat® ULIa är en inline-anläggning som förvandlar flytande polymerer till en helt aktiverad lösning. Med integrerad blandnings- och mognadskammare och en ny typ av slangdoserpump är den optimalt utvecklad för den aktuella användningen.

Produktbeskrivning

Dosersystem speciellt för tillsats av helt aktiverad lösning av flytande polymerer

Den kompakta inline-tillsatsstationen Ultromat® ULIa är försedd med en speciell blandningskammare där flytande polymer tillförs via slang- resp. doserpumpar. Tack vare optimal blandning med vatten uppstår i mognadskammaren en helt aktiverad polymerlösning med en mognadstid på ca 15 min. För att skapa en batchtillsatsstation kan en extra mognadstank med omrörare och matarpump efterkopplas.

På pekskärmen kan polymerlösningens koncentration enkelt ställas in.

Som tillval kan en kontinuerlig polymertillsatskapacitet i l/h anges. Tack vare den optimala processkontrollen arbetar polymertillsatsstationen säkert och resurssnålt.

Fördelar för er

  • Exakt beredning av flytande polymerer (0,05–1,5 %) vid aktiv ingrediens på 50 %
  • Högeffektiv blandnings- och mognadskammare för emulsioner/dispersioner och vatten
  • Användarstyrd inmatning av koncentration vid proportionell dosering
  • Kompakt design med olika uppställningsmöjligheter
  • Som tillval användarstyrd inmatning av polymertillsatskapaciteten i l/h
  • Anläggningen arbetar direkt mot 4,5 bar mottryck, ingen transportpump behövs

Användningsområde

  • Slamavvattning och slamförtjockning
  • Avloppsvattenberedning (industri och kommun)
  • Dricksvattenberedning

    Tekniska data

    • Proportionell dosering som standard
    • Välj mellan 3 anläggningstyper med olika utrustning:
      • basic: manuell flödesinställning, manuell spolning
      • medium: automatisk flödesreglering, manuell spolning
      • comfort: automatisk flödesreglering, automatisk spolning
    • Integrerad efterförtunningsenhet kan väljas till

    Val av slang- resp. doserpump:

    • Slangpumpar DFXa 0530 och 0560 för mottryck upp till max. 4,5 bar
    • Doserpump gamma/ X med HV-huvud upp till 4,5 bar
    • Doserpump Sigma upp till 4,5 bar

    Kompakt styrning Schneider Electric TM241 och pekskärm STO735 4,3“

    • Som tillval med Ethernet/Modbus TCP
    • Som tillval med PROFIBUS®

    Tekniska data

    Följande polymersorter kan behandlas:

    • Flytande polymer (0,05 – 1,5 %)
    • som emulsioner och dispersioner

    Valbara komponenter:

    • Tillsatskapacitet som inline-tillsatsstation eller batch-tillsatsstation
    • Konstruktionsvarianter
    • Elektrisk anslutning
    • Styrningsvarianter med eller utan datakommunikation
    • Manövervarianter
    • Doserpumpar för flytande polymer
      • Slangpump DFXa
      • Doserpump gamma/ X
      • Doserpump Sigma 1 Control
    • Övervakning brist på flytande polymer
    • Tryckhöjningspump råvatten
    • Efterförtunningsenhet
    • Extra mognadstank med omrörare för batchtillsats
    • Matarpump för extra mognadstank
    • Språk
    Ultromat ULIa anläggningstyp10020040010002000
    Avtappningsmängd max./inline vid koncentration 0,05–1,5 % l/h100200400
    Avtappningsmängd max./inline med efterförtunning l/h100020004000
    Avtappningsmängd max. som batch-tillsatsstation vid koncentration upp till 1,5 % l/h100200100010002000
    Vattentryck råvatten max. bar88888
    Doserkapacitet flytande polymer l/h48304080
    Max. mottryck bar4,54,54,54,54
    Längd mm1.2001.2001.200
    Bredd mm800800800
    Höjd mm1.9001.9001.900
    Vattenanslutning DN25252525
    Avtappningsstuts DN25252525
    KapslingsklassIP 55IP 55IP 55IP 55IP 55
    Spänning/frekvensV/Hz220-240/50-60220-240/50-60220-240/50-60220-240/50-60220-240/50-60
    Effektförbrukning kW
    Försäkring A

    Nedladdningar för Dosersystem Ultromat® ULIa (Inline-anläggning flytande)

    Mer i nedladdningscentret

    0 Resultat
    filtrera efter dokumenttyp
    Användningsexempel/referens (0)
    Broschyrer/flyers (0)
    Bruksanvisning (0)
    Certifikat/förklaring (0)
    Datablad (0)
    Fackartiklar (0)
    Katalog (0)
    Kopplingsschema (0)
    Mjukvara (0)
    Pressmeddelande (0)
    Skiss / måttblad / 3D (0)
    Sprängskiss/reservdelar (0)
    Säkerhetsdatablad (0)
    Övrigt (0)

    Valda filter:

    Lämpliga nedladdningar

    Sortera efter A till ö
    ladda fler träffar ...
    Inga fler träffar!

    Tyvärr hittades inget passande sökresultat.

    Är alla ord rättstavade?
    Vill du försöka igen med färre eller andra sökord?

    Prova igen senare

    Service Unavailable

    The server is temporarily unable to service your request due to maintenance downtime or capacity problems. Please try again later.

    Översikt

    Dosersystem speciellt för tillsats av helt aktiverad lösning av flytande polymerer

    Den kompakta inline-tillsatsstationen Ultromat® ULIa är försedd med en speciell blandningskammare där flytande polymer tillförs via slang- resp. doserpumpar. Tack vare optimal blandning med vatten uppstår i mognadskammaren en helt aktiverad polymerlösning med en mognadstid på ca 15 min. För att skapa en batchtillsatsstation kan en extra mognadstank med omrörare och matarpump efterkopplas.

    På pekskärmen kan polymerlösningens koncentration enkelt ställas in.

    Som tillval kan en kontinuerlig polymertillsatskapacitet i l/h anges. Tack vare den optimala processkontrollen arbetar polymertillsatsstationen säkert och resurssnålt.

    Fördelar för er

    • Exakt beredning av flytande polymerer (0,05–1,5 %) vid aktiv ingrediens på 50 %
    • Högeffektiv blandnings- och mognadskammare för emulsioner/dispersioner och vatten
    • Användarstyrd inmatning av koncentration vid proportionell dosering
    • Kompakt design med olika uppställningsmöjligheter
    • Som tillval användarstyrd inmatning av polymertillsatskapaciteten i l/h
    • Anläggningen arbetar direkt mot 4,5 bar mottryck, ingen transportpump behövs

    Användningsområde

    Tekniska data

    Nedladdningar

    Kontakta oss

    ProMinent Doserteknik AB / ProMinent Norge AS


    »Mitt team och jag står gärna till er tjänst. Skicka din förfrågan till oss.«

    +46 31 65 66 00  +47 3221 3130 
    Skicka förfrågan   

    Stäng formuläret

    Din förfrågan

    Personuppgifter


    Fler produkter +
    Bifogad fil Maximal filstorlek 10 MB.
    Ladda upp Fler filer

    Personuppgifter


    Kontrollera dina uppgifter och fyll i alla obligatoriska fält.
    *Obligatoriska fält

    Granska och skicka


    Personuppgifter:
    Tilltal
    Titel
    Efternamn  
    Förnamn  
    Företag
    Kundnummer
    E-postadress
    Telefonnummer
    Gata
    Husnummer
    Ort  
    Land
    Bli uppringd Ja

    Tillbaka

    Passande produkter

    ProMinent Newsletter - de senaste nyheterna, skräddarsydda för dig! Prenumerera nu