Den nya membrandoserpumpen beta/ X från Prominent
Februari 2025
Den nya membrandoserpumpen beta/ X är enkel och intuitiv att använda, enkel att läsa av, enkel att montera och demontera. Designen är modern och kraftfull. Dess teknik är motsvarande robust och långlivad. Den är utformad helt utan PFAS, kan återvinnas helt, och är därmed mycket hållbar.
Den nya membrandoserpumpen beta/ X från Prominent – Simplicity at its Best
Den nya doserpumpen beta/ X från ProMinent utmärker sig med sitt radikala koncept: Simplicity at its best! Den är enkel och intuitiv att använda, enkel att läsa av, enkel att montera och demontera. Designen är modern och kraftfull. Dess teknik är motsvarande robust och långlivad. Den är utformad helt utan PFAS, kan återvinnas helt, och är därmed mycket hållbar.
Bättre helt enkelt
På doserpumpen beta/ X anger man den volym som ska doseras med click-wheel, och värdet syns direkt på displayen. Du slipper därmed helt komplicerade beräkningar av slag eller frekvens.
Ingen annan pump i den här prisklassen erbjuder den breda doserkapaciteten på 10 ml/h till 50 l/h. Det är därför den är så användbar allround i många olika tillämpningar.
Nytt är även 360-grader-statusindikeringen: På den nya beta/ X sitter det tre kulörta LED-statuslampor diagonalt på framsidan. De sticker ut en liten bit ur kapslingen och syns därför mycket bra från alla sidor.
Monteringen/demonteringen av beta/ X är också genialiskt enkel. Via ett klicksystem på pumpen sätter man fast den på eller lossar den från en fast monterad monteringsplatta i en handvändning – både på marken och på väggen.
Toppklass när det gäller precision
En lång rad förbättringar av doserhuvudena har ökat precisionen till ± 1 %. Det är ett toppvärde på marknaden. Turndown-förhållandet ligger på 1:1.000. Tack vare det stora inställningsområdet klarar sig beta/ X med totalt endast 4 doserhuvuden. Det minskar mångfalden av varianter, underlättar val av enhet och minskar behovet av reservdelar.
Öppen för allt
Enhets- och statusinformation för beta/ X överförs kontaktlöst och enkelt via ett NFC-gränssnitt (Near Field Communication) till mobiltelefonen. Bluetooth® är inbyggt som ett andra tvåvägsgränssnitt, och möjliggör detaljerad programmering av pumpen eller snabb konfiguration av flera pumpar via smartphone-appen i en handvändning.
Det går enkelt och snabbt att ansluta till det molnbaserade övervakningssystemet DULCONNEX.
Översikt över unika egenskaper
Doserpumpen beta/ X kännetecknas i sin prisklass av några unika egenskaper i jämförelse med konkurrenterna:
- Direktinmatning av den volym som ska doseras kan ställas in via click-wheel, indikering via display
- Kapacitetsområde från 10 ml/h till 50 l/h
- 360° avläsbar LED-statusdisplay
- Enkel montering/demontering via klicksystem på monteringsplatta
- Trådlös kommunikation via NFC (Near Field Communication) och Bluetooth®
- Kan kompletteras med CAN- eller relägränssnittt
- Turndown-förhållande på 1:1000
- PFAS-fri
Du hittar mer information här !
Passande produkter
Kontakta oss
Vi är ProMinent i Sverige, Norge och Danmark
»En partner för all er kemikalie-hantering & vattenbehandling. Tillsammans tar vi fram bästa lösningen för just er.«
Skicka förfrågan
Stäng formuläret