Helhetstänk ger smartare lösningar för kunden

Helhetstänk ger smartare lösningar för kunden

Även om en produkt har överlägsen funktion är det inte säkert den passar in i helheten. Kanske ger en mindre förändring tidigare i processen större effekt. Ju tidigare vi kommer in i processen, som exempelvis behovet av ny tank, bygga ut en linje för processvatten eller ta hand om en ökad volym avloppsvatten, desto större möjlighet har vi att ge en optimal lösning på problemet.

PMSE_Projektmöte storVi är idag ett företag som har gått från att vara produktleverantör till att bli problemlösare inom området kemikaliehantering och vattenbehandling. Med över 50 års brancherfarenhet - "world wide".

Rent vatten är nyckeln

Vatten är viktigt inte minst i processindustrin. Det ska kyla eller värma processer, leda bort oönskade avfallsprodukter, eller bära med sig kemikalier för behandling och rening av vattnet. All hantering av kemikalier i den här typen av processer är omgärdarde av rigorösa regler. Ett läckage kan vara förödande för både människor och miljö. Processvatten kan vara förorenat eller ha fel pH-värde när det släpps ut. I alla de här sammanhangen erbjuder vi olika typer av systemlösningar.

Ibland finns lokal för kemikaliehanteringen, ibland inte. Då måste man bygga en och där har vi mångårig erfarenhet av hur det går till. Vi bygger tankar som passar de förutsättningar som ges - eller bygger in utrustningen i en container om det skulle vara nödvändigt.

Container Komplett kemikalierum

Optimal lösning

Är vi med från början när ni vill lösa den här typen av problem kan vi också åstadkomma den mest optimala lösningen. En fördel är att all utrustning för vattenrening och kemikaliehantering tillverkas i egna fabriker i Europa. Vi producerar en viss del själva i Sverige, men vår personal är grundligt utbildad på våra fabriker och kan varje produkt utan och innan. Alla system som levereras är CE-märkta och enligt Maskindirektivet.

CE-märkningen är upp till varje leverantör att göra själv genom egan tester. Men konsekvenserna är ganska stora om något skulle hända och det går att påvisa att leverantören har slarvat. Och det är knappast någon som vill utsätta sig för den risken, även om det alltid är svårt med bevisfrågan.

Vi tar sjävla ansvar för den utrustning som krävs och alla garantier gäller direkt från oss.

Unik lösning med standardprodukter

Varje projekt är specifikt för varje kund, ingen lösning är den andra lik. Men ofta bygger man med standardprodukter, vilket både sänker priset och underlättar drift och underhåll. Vi erbjuder CE-märkta mät-, doser- eller spädsystem med "Plug and Play"-funktion; hela kedjan från projektering till idrifttagning. Genom att vi använder våra egna produkter och har all kompetens i huset innebär det en kedja utan svaga länkar.

Maskindirektivet 2006/42/EG

I enlighet med maskindirektivet 2006/42/EG så skall alla maskiner som släpps ut på marknaden vara CE märkta. Om man väljer att köpa ett system som inte är CE märkt faller ansvaret för riskanalys, hållfasthetsberäkning samt säkerhetstester på köparen som i det fallet anses som tillverkarens befullmäktigade represtentant, allt i enlighet med maskindirektiv 2006/42/EG.

Print this pageForward this page